Overené inšpirácie
From Waste to Resource
Holandská vláda na princípoch zásad cirkulárnej ekonomiky vytvorila program „From Waste To Resource programme“ (VANG), ktorý stimuluje prechod na obehové hospodárstvo bez odpadu.
Recyklované bytovky od Super Circular Estate
V regióne Parkstad Limburg (južné Holandsko) plánujú postaviť 3 pilotné bytové jednotky z recyklovaných materiálov, konkrétne sa využijú materiály zo zdemolovanej výškovej budovy predtým slúžiacej na sociálne bývanie.
Využitie kuchynského odpadu v jedálňach
Pilotný projekt CITYCIRCLE analyzoval proces nakladania s odpadmi v školských zariadeniach, porozumieť tvorbe objemu vyprodukovaného biologického odpadu a zároveň objasniť a demonštrovať možné prínosy riešení obehového hospodárstva nielen na úrovni škôl, ale aj na regionálnej úrovni pre sektor stredoškolských jedální.
Made in Moerwijk
Made in Moerwijk predstavuje iniciatívu z Haagu, ktorá sa snaží dať starým veciam nový život. Zo začiatku na projekte participovala miesta univerzita, technická škola a miestny fond. V súčasnosti je Made in Moerwijk nadáciou, ktorej zamestnancom finančne prispieva miestna správa.
Kruh obehového hospodárstva
Projekt „Kruh obehového hospodárstva“ mal za úlohu priniesť princípy cirkulárnej ekonomiky do škôl, oboznámiť s nimi nastupujúce generácie a ukázať im ako fungujú praktické riešenia v každodennom živote. Cieľom bolo zaviesť čo najviac princípov obehového hospodárstva do každodenného života školy.
Potravinový odpad ako bioplyn
Oslo zriadilo závod, kde sa premieňa potravinový odpad na bioplyn, ktorý sa v mestách používa ako palivo v mestských autobusoch a v autách na zber odpadu, čo má za následok zníženie emisií v meste.
Kompostovanie na Ekologickej farme Bio & Co
Ekologická farma Bio & Co zhromažďuje a kompostuje potravinový odpad zo supermarketov, hotelov a reštaurácií na ploche 1 000 m2, čím znižuje množstvo odpadu a následne tento kompost využíva ako ekologické hnojivo.
Mobilná aplikácia pomáha šetriť jedlo aj peniaze
Online služba spoločnosti ResQ Club z Fínska umožňuje reštauráciám a hotelom propagovať zvyšky jedla, ktoré nie sú nijako zdraviu škodlivé, avšak treba ich skonzumovať v ten deň. Takáto služba umožňuje ľuďom kupovať prebytočné nespotrebované potraviny za zľavnenú cenu (zvyčajne 40 - 60%).
Cyklocesta „Cremerstraat“
900 m dlhá cyklocesta „Cremerstraat“ spája centrum mesta Utrecht (Holandsko) s jeho predmestiami vďaka recyklovanému asfaltu, vďaka čomu sa použilo až o 69% menej nového asfaltu než pri klasickej výstavbe.
Rastlina ako zdroj výroby papiera
Inovatívne partnerstvo v cirkulárnej ekonomike medzi mestom Almere a spoločnosťou Millvision podporilo výrobu papiera z vodných rastlín z miestneho jazera.
Multifunkčné granule Curran
Granule Curran vyrobené z nano-celulózových vlákien z koreňovej zeleniny použiteľné v potravinárskom či kozmetickom priemysle ale aj ako doplnok na zvýšenie trvácnosti farieb a náterov.
Kompostovateľný bioplast
Spoločnosť CuanTec vytvorila riešenie pre problém s potravinovým odpadom a plastovým znečistením vďaka udržateľným zdrojom. CuanTec zhromažďuje potravinový odpad z rybárskeho priemyslu a recykluje ho do kompostovateľných obalov, ktoré môžu nahradiť plastové obaly.
„From Waste to taste“ - Radšej zjedz než vyhoď!
Reštaurácia Ravintola Loop vyrába kvalitné pokrmy zo zozbieraného potravinového odpadu, ktorý vytriedia supermarkety. Reštauráciu vedie neziskové združenie „From Waste to Taste“, ktoré venuje nespotrebované potraviny charitatívnym organizáciám.
Separovanie bioodpadu na Ponitrí
Zníženie množstva skládkovaného komunálneho odpadu separáciou jeho biologickej zložky. Biologicky rozložiteľný odpad sa drví a upravuje kompostovaním vo vlastnej kompostárni a následne sa vracia späť obciam.
EKO výzva na škole
Jednalo sa o prvý projekt na medzinárodnej škole The British International School v Bratislave, kde prebehol týždeň nulového odpadu, v ktorom sa študenti učili ako pripraviť svoju desiatu s minimálnym odpadom z hľadiska balenia a boli vyzvaný po celý týždeň nosiť svoju desiatu v takýchto eko obaloch.
Zdieľané kuchyne v USA
Zdieľané kuchyne sú licencované komerčné priestory, ktoré poskytujú miesto pre podnikateľov v oblasti potravín – od kuchárov, cateringových operátorov, prevádzkovateľov potravinárskych nákladných vozidiel a pekárov, ... na spustenie a rozvoj svojich podnikov.
Kávové brikety Bio-bean
Spoločnosť Bio bean spolupracuje s existujúcimi inštitúciami na nakladanie s odpadom pri zbere použitých kávových zŕn z kaviarní, kancelárií, reštaurácií a dopravných uzlov v mestských oblastiach Spojeného kráľovstva, kde je vysoká koncentrácia kávových zvyškov, z ktorých vyrába kávové brikety.
Zber organického odpadu z domácností v Miláne
V novembri 2012 bol v jednej štvrti Milána prvýkrát zavedený zber organického odpadu z domácnosti, v júni 2014 sa zber rozšíril na celé mesto. Vďaka tomuto zberu sa zvýšila miera recyklácie tohto odpadu aj miera kvality z neho vytvoreného kompostu.
Kampaň „Všetko sa mení“ v Taliansku
Zámerom kampane bolo zapojiť študentov zo stredných a základných škôl v Taliansku do aktivít s cieľom podporovať cirkulárny prístup k nakladaniu s odpadom. Vďaka kampani neskôr vyšla aj kniha o možnostiach ďalšieho využitia odpadov.
Walki - učebňa cirkularity
Projekt „Walki Circular Classroom“ teda „cirkulárna učebňa“, vznikol ako dôsledok nedostatku učebných materiálov súvisiacich s cirkulárnou ekonomikou. Cirkulárna učebňa je nová otvorená vzdelávacia platforma pre oboznámenie sa s cirkulárnou ekonomikou.
Jaskyňa Ali Baba - sklad materiálov
Caverne d'Ali Baba (jaskyňa Ali Baba) je iniciatíva študentov umeleckej školy ESA Saint-Luc v Bruseli. Jedná sa o zdieľaný a spoločne spravovaný sklad materiálov na opakované použitie, ktorý je študentom k dispozícii pre ich tvorivé projekty.
ODPADla nám hodina!
Mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a.s. z Bratislavy spolu s hlavným mestom spustila interaktívne divadelné predstavenie s názvom ODPADla nám hodina! Predstavenie vzniklo v spolupráci so Štúdiom L+S a spoločnosťou NATUR-PACK a.s.
Výstava cirkulárnej ekonomiky
Súčasťou jedinečnej výstavy cirkulárnej ekonomiky na Slovensku, ktorú otvorila Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre v marci 2019 bolo viac ako 20 predmetov a služieb.
Cirkulárny Sken Praha
Cirkulárny sken je metóda, ktorá odhaľuje skutočné materiálové toky vznikajúce na území miest a hľadá cesty, ako ich v maximálnej možnej miere využiť aj na konci ich cesty.
Efektivita ako služba
Určité aktíva čoraz viac lákajú zákazníkov vyhliadkou, že budú platiť za používanie produktov, a nie za ich vlastníctvo. Tento model vytvára prechod od predaja produktov k predaju služieb.
Vzdelávací projekt EKO Karavan
Cieľom vzdelávacieho projektu Ecotic Caravan (EKO Karavan), bolo zvýšenie informovanosti o ochrane životného prostredia a trvalo udržateľnom rozvoji so zameraním na efektívne nakladanie s odpadmi z elektrických a elektronických zariadení v Rumunsku.
Výroba biohnojiva v domove dôchodcov
Tvorba domového odpadu je aj súčasťou života v Domove seniorov Dolinka. Pre zlepšenie životného prostredia personál aj obyvatelia všetok odpad triedia do vyhradených košov a kontajnerov a z bioodpadu vyrábajú kompost.
zber použitých náplní do tlačiarní
Domov sociálnych služieb Čeláre – Kírť sa zapojil do ekologického programu na zber použitých atramentových cartridgov a laserových tonerov z tlačiarní a tiež na zber drobného elektroodpadu a batérií.
Predstavenie Zachráňte Kvinga
Prostredníctvom divadelného predstavenia v Komornom divadle ECC v Banskej Bystrice „Zachráňte Kvinga“ o špinavom prasiatku, ktoré sa naučí byť čistotné, sa banskobystrickí žiaci MŠ a prvého stupňa ZŠ zoznámili s problematikou separácie odpadu.
RECY-VECI
V Múzeu mincí a medailí v Kremnici sa v roku 2015 konala séria tvorivých dielní na tému „recyklácia". Pre seba či svojich blízkych mohli deti vytvoriť originálne darčeky z rôznych použitých materiálov a predmetov a vdýchnuť im nový život.
Veselé recyklovanie
Koncom minulého roka sa v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi konala beseda na tému „Veselé recyklovanie", ktorá sa niesla v zábavnom duchu. Spisovateľ a hudobník Branislav Jobus sa snažil deťom priblížiť problematiku vzniku prebytočného odpadu, jeho následného triedenia a spracovania." .
MISS Kompost
Priatelia Zeme - SPZ a Centrum environmentálnych aktivít organizovala netradičnú súťaž Miss kompost. Do súťaže sa mohla zapojiť každá domácnosť, ktorá svojpomocne kompostuje.
Knižnica vecí v Ľubľane
V Ľubľane, v Slovinsku funguje knižnica s rôznymi užitočnými vecami uložených na policiach namiesto kníh, ktorá je zriadená v miestnom komunitnom centre.
Udržateľná kaviareň v múzeu
V kaviarni v londýnskom múzeu „The Garden Museum“ majú kontrolu nad všetkým vyhodeným potravinovým odpadom. Všetky ovocné a zeleninové šupky,čajové vrecká, mletá káva atď putujú priamo do kompostu.
Centrum použitých dielov Mercedes Benz
Výroba vozidiel si vyžaduje veľa rôznych materiálov, vrátane surovín, ktoré sú cenné a dostupné len v obmedzenom množstve. Vďaka dômyselným konceptom demontáže a recyklácie sa v súčasnosti likviduje čoraz menej automobilových dielov. Stále funkčné časti sa odstránia a znovu použijú, čím sa vytvorí udržateľný životný cyklus.
PROJEKT REKUK
Cieľom projektu ReKuK je školenie pre kuchárov a vedúcich kuchárov veľkých kuchýň v oblastiach predchádzania vzniku odpadu, energetickej efektívnosti, spotreba potravín, dizajnu jedálneho lístka a marketingu.
Príručka cirkulárnej ekonomiky pre mestá
Príručka obehového hospodárstva pre mestá sa zaoberá výzvami ako klimatická kríza a navrhuje systematické prístupy, odvodzuje kontextové odporúčania a poskytuje konkrétne príklady spojené s cieľom dosiahnuť pokrok smerom k obehovému hospodárstvu v mestách.
Tepelné čerpadlo - CO2 ako zdroj energie
Vysokoteplotné tepelné čerpadlo funguje viac-menej rovnakým spôsobom ako tradičné tepelné čerpadlo, ale tam, kde tradičné tepelné čerpadlo používa syntetické chladivo, vysokoteplotné tepelné čerpadlo využíva CO2, čím šetrí zdroje a tak aj planétu.
SecondLife - druhá šanca pre potraviny
SecondLife je viac než len trh pre „škaredé“ potraviny, ktoré chutia dobre. Od roku 2015 je naším poslaním zjednodušiť nakupovanie potravín a zároveň pridať nový význam každému podávanému tanieru. Veríme, že každá zachránená potravina je rozdielom vo vašom domove aj mimo neho.
Biomasa v rovnováhe
Rámec udržateľnosti pre vysokohodnotné využívanie biologických surovín je štúdia, ktorá sa zaoberá úlohou biomasy pri prechode na uhlíkovo neutrálne obehové hospodárstvo do roku 2050 a poskytuje usmernenie k rozvoju rámca udržateľnosti v oblasti používania biologických surovín.
United Against Waste
United Against Waste je iniciatíva pre potravinársky priemysel. Združenie spolu s členmi vyvíja praktické riešenia, ktoré ukazujú, že zníženie plytvania potravinami je možné - a tiež šetrí peniaze.
Ekologická metóda recyklácie batérií
Tím výskumníkov zo Singapuru vyvinul metódu, ktorá využíva odpadové časti z ovocia na extrakciu drahých kovov z opotrebovaných lítiovo-iónových batérií. Kovy sa dajú opätovne použiť na výrobu nových batérií.
Recyklácia plienok
V Taliansku použité plienky neskládkujú. Recyklujú ich na nové výrobky každodennej potreby, ako sú plastové uzávery fliaš a oblečenie z viskózy.
Projekt Spotřebuj mě
Iniciatíva Zachraň jídlo v rámci projektu Spotřebuj mě v Česku uskutočnila rozsiahly výskum o označovaní trvanlivosti potravín v súvislosti s ich plytvaním.
Evidencia odpadových nádob
Vďaka evidencii všetkých nádob na odpad je v odpadovom hospodárstve poriadok a platby za vývoz odpadu sú v Senci oveľa adresnejšie. Všetky odpadové nádoby označili čipmi a pomocou elektronického systému získali prehľad o všetkých vývozoch odpadu v meste.
Recyklátor
V organizácii Recyklátor vznikla kampaň #trashisgold, ktorej cieľom je šíriť pohľad na odpad ako cenný materiál pre rôzne druhy výrobkov.
Dedina bez odpadu
Japonská dedina funguje takmer bez odpadu, separujú do štyridsiatich piatich kategórií. Odpad triedia samotní občania podľa prísnych kritérií. Do spaľovne v najbližšom meste posielajú iba nevyhnutné zvyšky, ostatné druhy odpadu kompostujú alebo recyklujú.
Partnerstvo v potravinovom sektore
Nórska vláda tento rok uzavrela jedinečnú dohodu, ktorá buduje partnerstvo s celým potravinárskym sektorom. Ide o záväznú dohodu, ktorá zahŕňa päť ministerstiev a dvanásť sektorových organizácií z odvetvia.
Plastové cesty od firmy Viakorp
Zvolenská firma Viakorp dala Slovensku príležitosť byť inovatívnou a vzorovou krajinou v oblasti dopravného stavebníctva. Viakorp vyrába z recyklovaných PET fliaš, vrecúšok a krabíc špeciálny asfalt.
Urban Market
Na Slovensku vzniká komunita, ktorá dokazuje, že obliekať sa a tvoriť sa dá aj bez odpadu a šetrne k životnému prostrediu. Dizajnéri šijú z textilného odpadu a používajú prírodné, recyklovateľné a ekologické materiály. Výsledkom je móda vyrobená s čo najmenšou záťažou na životné prostredie.
Ecorec - alternatívne palivá
Priemyselný odpad a nerecyklovateľné zvyšky z triedeného zberu sa premieňajú na alternatívne palivo, ktoré poslúži pre cementárne.
Recyklácia plastových vreciek na vodu
Výrobca obalov Dow oznámil, že v Nigérii spúšťa pilotný projekt s názvom ReflexNG, v rámci ktorého bude zbierať a recyklovať plastový odpad.
Stavebné materiály z plastového odpadu
Prelomové „zelené“ typy tehál a stavebných materiálov by sa mohli vyrábať z recyklovaného polyvinylchloridu (PVC), odpadových rastlín alebo piesku vďaka novému druhu gumového polyméru, ktorý vynašli austrálski vedci.
Recyklácia automobilových pneumatík
V Kanade vynašli spôsob, ako ľahšie recyklovať pneumatiky, keďže recyklácia automobilových pneumatík je v súčasnosti veľmi zložitá a opotrebované pneumatiky väčšinou končia na skládkach alebo v skladoch. Vedcom sa však teraz podarilo vyvinúť spôsob, ako ich rozložiť na jednotlivé látky, z ktorých sa skladajú.
Sprievodca predchádzaním vzniku odpadu
Cieľom príručky je zoznámiť spoločnosti a organizácie pôsobiace v gastrosektore s prípadmi dobrej praxe zo sveta aj z Českej republiky a popísať obmedzenia, s ktorými treba počítať pri praktickom zavádzaní vybraných opatrení do prevádzky.
FoodSave - záchrana potravín
FoodSave je projekt, ktorý má pomôcť malým a stredným potravinárskym podnikom v Londýne znížiť plytvanie potravinami, správne využiť prebytočné potraviny a zodpovednejšie zneškodniť nevyhnutný potravinový odpad, a to procesmi ako kompostovanie alebo anaeróbne trávenie.
Hotel Kitchen
Americká asociácia hotelov a ubytovacích zariadení (AHLA) s podporou Rockefellerovej nadácie vytvorili súbor nástrojov na výzvu priemyslu, aby predchádzal plytvaniu potravinami, daroval to, čomu sa nedá zabrániť, a presmeroval to, čo zostalo.
Index vyspelosti obehového hospodárstva
Index vyspelosti obehového hospodárstva pre mestá je definovaný ako nástroj umožňujúci sebahodnotenie miest a regiónov a identifikáciu potenciálu na zlepšenie.